Když život není samozřejmost

02.04.2020

Čemu dáváme pozornost, to roste. To, čeho si nevšímáme, postupně slábne a mizí z našeho života. Tato zákonitost je všeobecně známá a není žádným tajemstvím. A přesto: Kolik důležitých a cenných věcí už jsme ve svých životech nechali uvadnout, oslabit a zaniknout? Kolik věcí nezbytných pro život bereme jako samozřejmost a jen je využíváme? O kolik věcí jsme přišli jen proto, že jsme si neuvědomovali jejich hodnotu?

Je běžné, že se honíme za něčím nepodstatným a plýtváme energii na povrchnosti a různá pozlátka v domnění, že věci, na kterých stojí náš život, tu zůstanou jaksi samozřejmě a automaticky k našim službám. A pak se divíme, když nás partner jednoho dne opustí, když přijdeme o svobodu nebo když "najednou" voda v krajině mizí.

Teď, když si konečně spousta lidí začíná uvědomovat, že život není samozřejmost, že to není právo, které mohou na někom vymáhat (protože není na kom), máme obrovskou příležitost ke zvědomění. Zvykli jsme si na pohodlí, na hojnost, na bezpečí, na svobodu. Najednou to ale není tak úplná samozřejmost. A nejlepší na tom je, že se nedá najít jednoznačný viník (i když se o to někteří pokoušejí) a jednoduché řešení. Není nikdo, kdo by to za nás vyřešil. Všichni jsou na jedné lodi, všichni hledají a výsledek je nejistý. Najednou není spousta věcí sama od sebe a je třeba se začít zajímat o to, co se kolem děje.

Využijme proto toho, že se život zpomalil a uvědomme si, co je pro nás důležité, o co určitě nechceme přijít a věnujme tomu pozornost. Stačí hezká myšlenka, pár slov uznání, poděkování lidem kolem za to, že tu pro vás jsou. Poděkujte třeba svému oblíbenému pekaři a řekněte mu, jak milujete jeho voňavé koláčky či křupavé housky. Vyjděte si na procházku a všímejte si třeba stromů v okolí. Poděkujte jim v duchu za to, že tu s námi jsou a co pro nás dělají. Podpořte svou oblíbenou organizaci, divadlo, restauraci... a všímejte si, co se děje ve veřejném životě, v politice.

Hlavně ale nezapomeňte na své nejbližší. Využijte čas, který teď můžete trávit spolu, abyste si všímali jeden druhého, povídali si o věcech, na které jindy není čas a užívali si "obyčejných" věcí. Zaměřte zkrátka vědomou pozornost na to, co chcete posílit, povzbudit, co nechcete ve svém životě ztratit a co chcete naopak rozvíjet a prožívat více.

Tímto nenásilným způsobem můžete přetvořit svět kolem sebe naprosto přirozeně a změny k lepšímu přijdou samy.

© Iva Uhlířová, 2020. Text smí být šířen, kopírován a používán pouze pro nekomerční účely, a to jen v nezkrácené podobě a s uvedením autorky článku a zdroje s aktivním odkazem.