O smyslu voleb

04.10.2021

Již za pár dní nás čekají volby do poslanecké sněmovny a já píši těchto pár řádků pro ty, kteří ještě pořád tápou a neví, jak se k tomu volebnímu blázinci postavit.

Pokud už jste byli na našem semináři Práce se záměry, víte, že jedna z prvních věcí, kterou zdůrazňujeme, je to, že v podstatě nelze žádný záměr nemít. Je to jednoduše energeticky nemožné. Ať už se pro něco rozhodnete, něco si přejete, preferujete, nebo se naopak rozhodnete nic si nepřát a přijímat, co vám život přinese, vždy je to vlastně váš záměr, vaše volba. Jenom v tom druhém případě zní vlastně takto: Je mi jedno, co mi do života přijde. Nemám preference. Nechávám prostor pro manifestaci záměrů a preferencí ostatních. Jinými slovy předáváte moc na tím, co se bude projevovat ve vašem životě, druhým.

Je pravda, že zdaleka nežijeme v ideálním světě a někdy nabídka toho, z čeho lze volit, neobsahuje řešení, které hledáme. Viz letošní, minulé, předminulé... volby. Můžeme pak mít zcela přirozeně pocit, že to stejně nemá cenu.

Nicméně já vám chci v této situaci připomenout, že jakákoliv vědomá volba je vždy lepší než žádná volba. Když vědomě volíte nějakou cestu, princip, kvalitu, je to akt tvorby, vaší seberealizace, manifestace vašeho vědomého bytí. Vaše energie se tím zesiluje a vydáváte do vesmíru jasný signál, že nejste nedefinovaný shluk energie, energetická potrava a palivo pro ty, kteří nemají zábrany prosazovat své plány a vize za jakoukoliv cenu.

Neříkám vám, koho máte volit, říkám jen, abyste si vzali svou energii zpět a nesytili jí to, co nechcete. Buďte si vědomí toho, kdo jste, co děláte, co je pro vás důležité a s tím vědomím udělejte tu nejlepší volbu, kterou v tuto chvíli umíte.

A pokud by vás zajímalo, na co se při své volbě díváme my s Martinem, tady je pár bodů, které jsou pro nás důležité:

  1. Hledáme v programech stran principy a témata, se kterými rezonujeme. S tím, že si neděláme iluze a nehledáme absolutní shodu, ale aspoň principiální směřování směrem, který cítíme. V tom vám můžou pomoci i různé volební kalkulačky. V některých se dá i nastavit, které otázky, jsou pro vás důležité a které vnímáte jako méně podstatné nebo jste je schopni oželet. Každá je koncipovaná jinak, takže jich můžete zkusit i víc.
  2. Všímáme si osobností, které jednotlivé politické subjekty reprezentují. I když neumíte načítat duše tak jako Martin, existují indicie, které vám pomohou se správně rozhodnout: 
  • Hledejte ty, kteří jsou jasní, ale nejsou vyhrocení a extrémně konfliktní, protože jen takoví pak budou schopni sjednocovat, spolupracovat s ostatními a mají šanci tvořit něco konstruktivního a svůj volební program skutečně prosadit. (Asi jste si všimli, že se často stává, že příliš výrazní a vyprofilovaní vůdci, po kterých někteří tolik volají, bývají problematičtí, protože mívají jak hodně podporovatelů, tak hodně odpůrců. A to následně oslabuje všechny, protože se neprosadí a neposune nic.)
  • Využívejte kroužkování, může opravdu hodně zamíchat kartami. I v politickém uskupení, které vám nesedí úplně bez výhrad, můžete najít někoho, kdo je pro vás přijatelný, komu důvěřujete. A když nevíte, koho kroužkovat, hledejte na kandidátkách ženy, které už něco dokázaly (a nejsou jen nastrčenými figurkami a ozdobami svých stran). Ženy bývají obecně méně soutěživé, vyhrocené, mají celistvější vnímání a je větší šance, že budou konstruktivní.

Pro nás s Martinem je důležité, aby se už dále neprohlubovala rozdělenost naší společnosti. Pluralita, pestrost názorů a řešení jsou žádoucí a zdravé, ale to není totéž co agresivita, negace, nepřátelství, boj a zarputilost. Pokud vám můžeme poradit, hledejte zkrátka v té džungli to, co je nosné, na čem se dá do budoucna stavět, odkud se dá to zmatené klubko začít rozmotávat.

A hlavně svým hlasem dejte světu jasný signál, že se svou energií zacházíte vědomě a že každá vaše volba je vědomý akt vaší tvorby.


© Iva Uhlířová, 2021. Text smí být šířen, kopírován a používán pouze pro nekomerční účely, a to jen v nezkrácené podobě a s uvedením autorky článku a zdroje s aktivním odkazem.